Ostatnie w mijającym powoli roku spotkanie Dyskusyjnego klubu książki dla dzieci odbyło się w wyjątkowym, przedświątecznym klimacie. Uczestnicy wykonali dekoracyjne stroiki w przeróżnych kształtach i kolorach, wykorzystując do tego celu świerkowe gałązki, filc, papier czy błyszczące wstążki. Niektóre ozdoby jak na przykład kokardy, wykonaliśmy z recyklingu co świetnie się sprawdza nawet jako dekoracja wianka adwentowego. Porozmawialiśmy na temat tradycji Bożonarodzeniowych, które często różnią się w naszych domach rodzinnych. Każdy ma inne wspomnienia, ale te z dzieciństwa właśnie zwykle są najpiękniejsze. Można zauważyć różnicę międzypokoleniową jaka zachodzi w przeżywaniu i rozumieniu tych wyjątkowo rodzinnych świąt.
Podczas warsztatów towarzyszyła nam tym razem lektura lekka i przyjemna czyli "Miś Uszatek” Czesława Janczarskiego. Dla wielu z nas jest to powrót do lat dzieciństwa , natomiast dla najmłodszych czytelników to zupełnie nowe opowieści, z którymi zetknęli się po raz pierwszy. Imię Uszatkowi nadały dzieci w wyniku konkursu, a postać stworzyli pisarz Czesław Janczarski i ilustrator Zbigniew Rychlicki. Pierwsza książka o jego przygodach została wydana w 1960 pod tytułem „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”. W kolejnych latach ukazały się jeszcze cztery tomy. To był jednak dopiero początek popularności misia o klapniętym uszku. W 1975 roku Semafor rozpoczął produkcję lalkowego serialu, który do 1987 roku liczył już 104 odcinki i okazał się prawdziwym hitem.
Imieniem Misia nazywano przedszkola, m.in. w Krzeszycach, książki tłumaczono na języki obce, był on bohaterem audycji radiowych i programów telewizyjnych w Polsce i na świecie. My podczas ostatniego spotkania książki w całości nie zdążyliśmy przeczytać, ale dzieci otrzymały egzemplarze do domu i w przerwie między świątecznej będą mogły sobie przeczytać. W styczniu ponownie się spotkamy aby omówić przygody sympatycznego niedźwiadka. Dziękujemy za wspólnie spędzone popołudnie.
Życzymy zdrowych i wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku.