W związku z nasilającym się w ostatnich latach występowaniem zjawisk atmosferycznych z bardzo silnymi wiatrami, w porywach o sile huraganu, jako organ nadzoru budowlanego w powiecie sulęcińskim zwracam się z apelem do osób prywatnych, instytucji, firm posiadających budynki, wiaty i inne obiekty budowlane z wykonanymi lekkimi pokryciami dachowymi, o dokonanie przeglądu tych pokryć dachowych, przeprowadzonego przez kompetentne osoby, posiadające uprawnienia budowlane, w celu dokonania ewentualnych niezbędnych napraw i wyeliminowania stwierdzonych nieprawidłowości.
Na podstawie oceny takich zjawisk i ich następstw w ostatnich latach, w toku przeprowadzanych kontroli i oględzin obiektów budowlanych na terenie powiatu, stwierdzam w dużej ilości występowanie uszkodzeń dachów budynków i innych obiektów budowlanych, wykonanych z lekkich pokryć dachowych jak pokrycia z blach, blacho dachówek, szczególnie o małym nachyleniu. Materiałów lekkich a jednocześnie tworzących duże powierzchnie oddziaływania wiatru. W wielu takich przypadkach, stwierdzałem niewłaściwe wykonanie tych pokryć, ich mocowanie do konstrukcji dachu lub ścian budynku. Takie wykonanie tych elementów nie jest przystosowane do występowania oddziaływań tak silnych porywów wiatru, powodujących ich zniszczenie, odrywanie całych powierzchni z przemieszczeniem ich na znaczne odległości.
Oprócz zniszczeń, następstwa takich awarii obiektów budowlanych posiadają duże zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, jak w ostatnim czasie w Bukowinie Tatrzańskiej przy obiekcie wypożyczalni sprzętu narciarskiego, gdzie zerwany i przemieszczone pokrycie dachowe spowodowało śmierć trzech osób.
Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy Prawo budowlane wykonywanie robót budowlanych remontowych, w tym z możliwością zastosowania materiału pokrycia dachowego innego niż użyto pierwotnie oraz wybudowanie małych, określonych obiektów budowlanych na podstawie dokonania ich „zgłoszenia w organie starostwa powiatowego”, może być przeprowadzane bez udziału nadzoru, kierownika budowy i zgłoszenia ich zakończenia.
Ale pragnę tu nadmienić, że zgodnie z przepisami właściciel obiektu budowlanego odpowiada także za konsekwencje spowodowane niewłaściwym stanem technicznym takiego obiektu budowlanego.
Taka wcześniejsza i właściwa ocena zagrożeń stwarzanych przez silne porywy wiatru powinna także dotyczyć mocowania elementów i urządzeń na obiektach budowlanych, stanu drzew w ich pobliżu, linii energetycznych itp.
( - ) Leszek Pawlak