W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi terminu składania wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (500+), informujemy, że jeśli posiadasz obecnie prawo do świadczenia nie musisz składać wniosku w tym roku. Obecny okres świadczeniowy 2019/2021 trwa bowiem do 31.05.2021r. Oznacza to, że wnioski na nowy okres świadczeniowy należy składać od lutego 2021r. (elektronicznie) oraz od kwietnia 2021r. (w formie papierowej), nie w lipcu, sierpniu czy wrześniu 2020r. Pamiętać należy, iż nowy termin składania wniosków tj. od lutego będzie obowiązywał również w kolejnych okresach świadczeniowych.
Wyjątek to nowonarodzone dziecko.
Ponadto przypominamy o konieczności zgłaszania zmian mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego (500+) w trakcie trwania okresu świadczeniowego, które uchronią Cię przed nienależnie pobranymi świadczeniami, są to m.in. :
- zmiana miejsca zamieszkania( świadczenie pobiera się w organie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy, nie zameldowania)
- umieszczenie dziecka w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub pieczy zastępczej
- zawarcie przez dziecko związku małżeńskiego
- podjęcie aktywności zawodowej za granicą przez Ciebie lub drugiego rodzica dziecka (zgłosić taką zmianę należy nawet jeśli drugi rodzic pozbawiony jest władzy rodzicielskiej). W sytuacjach gdy przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego mają zastosowanie to Wojewoda Lubuski decyduje o prawie do świadczenia, Twój wniosek jest przesyłany do Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego za naszym pośrednictwem. Jeżeli informacja o przyznaniu świadczenia została wydana przez nas, bo podjęcie pracy za granicą nastąpiło po tym fakcie to prawo do świadczenia zostanie przez nas uchylone za okres, w którym zachodzi koordynacja i to Wojewoda wyda informację o przyznaniu świadczenia w Twojej sprawie bądź decyzję odmowną (świadczenia będą Ci przysługiwały wtedy tylko w instytucji zagranicznej)
- zakończenie aktywności zawodowej za granicą, podjęcie/ zakończenie aktywności zawodowej w Polsce, przez Ciebie lub drugiego rodzica dziecka - w sytuacjach gdy Twoją informację o przyznaniu świadczenia bądź decyzję odmowną wydał Wojewoda Lubuski. Powyższe zmiany mają decydujący wpływ na prawo do świadczenia, możesz całkowicie stracić prawo do świadczeń w Polsce lub je uzyskać jeśli wcześniej dostałeś decyzję odmowną. Lubuski Urząd Wojewódzki zmienia swoje stanowisko m. in. biorąc pod uwagę zaistniałe zmiany w aktywności zawodowej rodzica.
Za aktywność zawodową w Polsce uważa się : zatrudnienie lub działalność gospodarczą, ubezpieczenie w KRUS, zasiłek dla bezrobotnych, pobieranie świadczeń emerytalno-rentowych, urlop wychowawczy/macierzyński, staż, prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, zasiłku dla opiekuna lub specjalnego zasiłku opiekuńczego
Pamiętaj, że nie masz możliwości sam zdecydować czy świadczenia na dzieci chcesz pobierać w Polsce czy za granicą, regulują to odpowiednie przepisy. Zatajenie prawdy odnośnie aktywności zawodowej rodziców w instytucji polskiej czy zagranicznej skutkuje nienależnie pobranymi świadczeniami, które będziesz musiał zwrócić.
Jeżeli masz wątpliwości dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego bądź Twojej decyzji wydanej przez Wojewodę, pracownicy Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego odpowiadają na wszelkie pytania codziennie, w godzinach od 9.00 do 11.00 pod nr 95 785 18 55.