Legia Akademicka to jeden ze sztandarowych projektów Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej", który skierowany jest do studentów, pragnących rozpocząć swoją przygodę z wojskiem.
Ministerstwo Obrony Narodowej realizację programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów rozpoczęło w 2017 r., wówczas nastąpiło uruchomienie pierwszej edycji tego programu. Od 2017 roku do Legii Akademickiej przystąpiło blisko 13000 studentów, z czego 7412 z nich złożyło przysięgę wojskową, a na pierwszy stopień podoficerski zostało mianowanych 5848 studentów. Liczby pokazują, że polskie uczelnie oraz ich studenci poważnie podeszli do obowiązku budowania potencjału obronnego kraju. Podjęcie prac nad rozwojem szkolenia przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej“ doprowadziło do wprowadzenia w roku akademickim 2020/21, obok modułu podstawowego i podoficerskiego dodatkowo modułu oficerskiego, mającego charakter pilotażowy. Moduł oficerski, tak jak moduł podstawowy i podoficerski będzie się składał z części teoretycznej oraz praktycznej, w całości realizowanych w okresie wakacyjnym. O oficerskie szlify w Legii Akademickiej będą mogli się ubiegać ci, którzy mają za sobą ukończony moduł podoficerski w trzech poprzednich edycjach oraz studenci, którzy nie uczestniczyli dotychczas w programie, ale są podoficerami rezerwy. Teoretyczna część szkolenia studentów będzie obejmować m.in. takie zagadnienia, jak: realizacja misji Sił Zbrojnych, otoczenia międzynarodowego w aspekcie militarnym, a także umocowania prawnego zależności w ramach Sił Zbrojnych RP (podwładny - przełożony, dyscyplina wojskowa, odpowiedzialność karna i materialna).
Odbycie i zaliczenie części teoretycznej w ramach modułu podstawowego i podoficerskiego umożliwia złożenie do komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień wniosku o powołanie w trybie ochotniczym do odbycia ćwiczeń wojskowych. Natomiast kandydaci na oficerów, zarówno teorię jak i praktykę, odbędą w letnie wakacje studenckie. Po zdaniu z sukcesem egzaminu oficerskiego oraz dostarczeniu dyplomu magistra każdy ze szkolonych zostanie mianowany na stopień podporucznika rezerwy.