Ziemia krzeszycka rodzi skarby
W dniu 28 lipca 2021 roku mieszkaniec Muszkowa pan Łukasz Galoński znalazł na swoim polu zespół przedmiotów metalowych o czym niezwłocznie powiadomił telefonicznie Delegaturę Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gorzowie Wielkopolskim. Tego samego dnia do znalazcy udał się kierownik Delegatury wraz z inspektorem ds. zabytków archeologicznych. Na miejscu stwierdzono, że do odkrycia doszło w trakcie usuwania sprzętem mechanicznym kamieni zalegających w ziemi, które przeszkadzały w pracach polowych, uszkadzając maszyny rolnicze. Znalezisko składające się z 13 przedmiotów wykonanych z brązu znalazca przekazał przedstawicielom gorzowskiej Delegatury LWKZ. Są to: 3 górne części bereł sztyletowych, 3 ostrza sztyletów, w tym jedno zachowane częściowo – dolna część (być może są to ostrza bereł), część rękojeści berła, toporek, dłutko, siekierka i 3 nity. W miejscu odkrycia archeolodzy z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim przeprowadzili badania weryfikacyjne, w wyniku których znaleziono trzy przedmioty stanowiące część skarbu odkrytego przez pana Galońskiego.
Skarb przedmiotów wykonanych z brązu, odkryty w Muszkowie pochodzi z pierwszego okresu epoki brązu (około 4 tysiące lat temu) i związany jest z kulturą unietycką. W zespole tym na szczególną uwagę zasługują berła sztyletowe stanowiące ówczesne insygnia władzy. Również pozostałe przedmioty posiadają trudną do przecenienia wartość naukową. Całość stanowi istotny materiał źródłowy do badań nad kształtowaniem się osadnictwa pradziejowego w Dolinie Dolnej Warty, jak i w studiach ponad regionalnych. Jest to drugi skarb kultury unietyckiej znaleziony na terenie gminy Krzeszyce.
Pan Galoński za dokonane odkrycie został nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wielkopolskim uhonorowało odkrywcę statuetką „Zasłużony dla archeologii gorzowskiej”.