Zachęcamy do obejrzenia ciekawego filmu na temat badań archeologicznych przeprowadzonych przez firmę SG2 Usługi Archeologiczne w Kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Rudnej.
W Kościele w Rudnej przeprowadzono prace związane z wymianą ceglanej posadzki.
W trakcie trwania prac zabezpieczono szereg cegieł z rytymi wzorami i przedstawieniami przedmiotów.
W dalszym toku prac stało się jasne, że ceramiczne cegły posadzkowe były już wielokrotnie przekładane i nie znajdują się w oryginalnych miejscach. Część z nich była ułożona wzorami do dołu.
Wśród młodszych cegieł, znajdowały się cegły naśladujące oryginalne. Były one pozbawione zdobień i znacząco różniły się grubością od oryginalnych.
Po zdjęciu ceglanej posadzki badacze natrafili na piasek, który przeszukano przy pomocy wykrywacza metali. W warstwie piasku natrafiono na szereg przedmiotów z okresu nowożytnego, w tym okucia sarkofagów.
Jednym z ciekawszych przedmiotów na jakie natrafili badacze podczas prac był fragment okucia paska zamykającego księgę z okresu nowożytnego. Pasy pomagały zapobiegać odkształceniom księgi.
W zbiorze znalezionych monet w piasku pod posadzką, przeważają monety pruskie. Są to głównie monety z połowy 19 stulecia z czasów panowania Fryderyka Wilhelma III i Fryderyka Wilhelma IV. Najstarsze monety pochodzą z końca wieku 18, z okresu panowania Fryderyka II. Najciekawszą monetą jest 1/3 talara Księstwa Warszawskiego, wybita w warszawskiej mennicy w roku 1814.
W trakcie prac natrafiono na 4 guziki, typowe dla ubrań z okresu funkcjonowania świątyni.
Źródło: usługi archeologiczne SG2