11 listopada to symboliczna data – święto odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Dzień ten został ustanowiony świętem narodowym ustawą z kwietnia 1937 roku i od tego czasu funkcjonuje w kalendarzu oficjalnych świąt państwowych jako Narodowe Święto Niepodległości.
W miniony poniedziałek, tj. 11 listopada 2019 roku świętowaliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym dniu przypadł finał wszystkich działań związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, realizowanych przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Krzeszycach przez dwa lata, począwszy od 11 listopada 2017 roku.
Społeczność szkolna przygotowała na ten dzień „Koncert dla Niepodległej”. Koncert odbył się 11.11.2019 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Krzeszycach. Rozpoczął się o godzinie 1500 wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego.
W ramach koncertu uczniowie klasy VII b przy wsparciu zespołu wokalnego zaprezentowali program słowno-muzyczny o odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Wystąpili też uczniowie klas, które wygrały Szkolny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Uczniowie klasy III zaśpiewali piosenkę pt. „Polska”, klasa IV zaprezentował utwór „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, natomiast młodzież z klasy VIII wykonała pieśń „Rozkwitały pąki białych róż”. Koncert zakończył występ chóru Postomia, który wykonał trzy utwory.
W trakcie koncertu odbyła się uroczystość przygotowana przez władze samorządowe gminy związana z uhonorowaniem Par Małżeńskich z co najmniej pięćdziesięcioletnim stażem małżeńskim medalami za długoletnie pożycie małżeńskie nadanymi przez Prezydenta RP. Medale zostały przyznane osiemnastu parom Jubilatów. Wręczenia medali, upominków i życzeń dokonał Pan Stanisław Peczkajtis Wójt Gminy Krzeszyce w towarzystwie Zastępcy Wójta Pani Sylwii Ławniczak -Karbowiak i Kierownika USC Pani Kamilii Kędzior.
Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.
- SP -
Medale z terenu Gminy Krzeszyce otrzymało osiemnaście par:
Buksa Maria i Ryszard - 50 lat stażu małżeńskiego
Cichowscy Janina i Zdzisław - 50 lat stażu małżeńskiego
Czarneccy Felicja i Włodzimierz - 56 lat stażu małżeńskiego
Fałdyna Józefa i Franciszek - 52 lat stażu małżeńskiego
Jarosz Maria i Zbigniew - 50 lat stażu małżeńskiego
Kaczkowscy Teresa i Kazimierz - 50 lat stażu małżeńskiego
Klimkiewicz Danuta i Stanisław - 53 lat stażu małżeńskiego
Kosik Kazimiera i Zbigniew - 52 lat stażu małżeńskiego
Kruk Eugenia i Franciszek - 50 lat stażu małżeńskiego
Laska Janina i Ryszard - 50 lat stażu małżeńskiego
Małaczyńscy Maria i Jan - 55 lat stażu małżeńskiego
Mazurek Genowefa i Michał - 53 lat stażu małżeńskiego
Muła Stanisława i Adolf - 60 lat stażu małżeńskiego
Pawlak Lucyna i Mieczysław - 50 lat stażu małżeńskiego
Pieksza Helena i Konstanty - 50 lat stażu małżeńskiego
Siwińscy Krystyna i Marian - 52 lat stażu małżeńskiego
Watrak Krystyna i Heronim - 62 lat stażu małżeńskiego
Żaczek Helena i Marian - 54 lat stażu małżeńskiego