Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela
Lokalizacja
Nie posiadamy zbyt wielu informacji na temat dawnego Muszkowa i jego kościoła. Miejscowość tą omijały wielkie wydarzenia historyczne. W świetle badań archeologicznych człowiek zamieszkiwał te okolice od epoki kamiennej poprzez epokę brązu po wczesne średniowiecze.
Pierwsza wzmianka dotycząca Muszkowa pochodzi z 1400 roku, to jednak najstarsze zapisy jej nazwy, a mianowicie: Muzekow, Musicow, Musecow, dowodzą słowiańskiego rodowodu. W wykazie dóbr biskupa lubuskiego z 1405 roku, wymieniono uposażenie proboszcza w formie czterech łanów, co pośrednio dowodzi istnienia kościoła i zarazem parafii należącej do dekanatu w Ośnie Lubuskim. Od 1427 roku miejscowość znajdowała się w posiadaniu zakonu joannitów, a zasadniczo siedziby balliwatu brandenburskiego w Słońsku. Od czasów nowożytnych kościół stanowił filię parafii protestanckiej w Krzeszycach. W 1470 roku wg Christopha Bechmanna dokonano remontu kościoła i zarazem fundacji okazałego ołtarza ambonowego. W 1813 roku w miejscu wcześniejszej budowli wzniesiono obecnie zachowaną, murowaną w stylu klasycystycznym. Została ona założona na planie prostokątnym na osi wschód-zachód, przy realizacji zrezygnowano z przewidzianego w projekcie, wyodrębnionego czworobocznego przbiterium. Wieża po stronie zachodniej została dodana w miejscu wcześniejszej w 1892 roku. Kościół w Muszkowie jako świątynia rzymsko-katolicka, został poświęcony 1 września 1945 roku p.w. św. Jana Chrzciciela. Po drugiej wojnie światowej z kościoła zostały usunięte zabytkowe elementy wyposażenia: krucyfiks, cynowy kielich ze srebrną pateną, cynowy dzban na wino oraz dwa świeczniki ołtarzowe. Poważną stratą pozostaje też usunięcie z wieży kościelnej spiżowego dzwonu z 1645 roku. Do dnia dzisiejszego z dawnego wystroju i wyposażenia zachował się dzwon z 1649 roku, mechanizm zegarowy, chrzcielnica, fisharmonia. Kościół po zmianie wystroju wnętrza, a zwłaszcza zdemontowaniu północnego i południowego ramienia empazy oraz umocowaniu nowego ołtarza został powtórnie poświęcony 11 września 1966 r. Kolejny remont miał miejsce w latach 1978-1980, kiedy wymieniono okna i otynkowano elewację kościoła i podwyższono część wschodnią – prezbiterialna.
Kościół w Muszkowie posiadał licznych dobroczyńców. Większość z nich pozostanie anonimowa. Znamy Georga Schniegka, który w 1649 r. Ufundował dzwon odlany przez Fr. Voillanda we Frankfurcie n. Odrą. Znamy księcia Johanna Moritza von Nasam, mistrz joannitów ze Słońska, który ufundował dzwon odlany w 1654 roku w berlinie przez Jakoba Neuwarta. Natomiast w 1735 roku sołtys muszkowski Hans Eysenachen ufundował dla kościoła dzban ołtarzowy. Na przełomie XIX i XX wieku joannici ze Słońska ufundowali chrzcielnicę ze swoim znakiem. Ośmioramiennego krzyża. Ostatnie prace remontowe wpisują się w te tradycje co świadczą o znanej trosce jaką przywiązują mieszkańcy Muszkowa do swojej świątyni.
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt