Tytuł projektu
Rozwijanie systemu ratownictwa i ochrony przed zjawiskami katastrofalnymi poprzez doposażenie OSP w samochody ratowniczo-gaśnicze
Opis projektu
Beneficjentem projektu jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentowany przez Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze.
Projekt realizowany jest w partnerstwie z 25 gminami z terenu województwa lubuskiego:
- Gmina Kłodawa
- Gmina Bobrowice
- Gmina Bledzew
- Gmina Skwierzyna
- Gmina Międzyrzecz
- Gmina Kożuchów
- Gmina Cybinka
- Gmina Zwierzyn
- Gmina Strzelce Krajeńskie
- Gmina Krzeszyce
- Gmina Torzym
- Gmina Skąpe
- Gmina Łagów
- Gmina Wschowa
- Gmina Sława
- Gmina Nowogród Bobrzański
- Gmina Świdnica
- Miasto Zielona Góra
- Gmina Brzeźnica
- Gmina Żary
- Gmina Kargowa
- Gmina Babimost
- Gmina Szprotawa
- Gmina Iłowa
- Gmina Lipinki Łużyckie
W ramach projektu Wnioskodawca wraz z Partnerami realizować będą następujące działania:
- Zakup 20 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych
- Zakup 5 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych
Wnioskodawca wraz z Partnerami w ramach inwestycji planuje zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii chemiczno-ekologicznych wraz z wyposażeniem, tj.: 20 średnich i 5 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych wraz z wyposażeniem dla 25 jednostek OSP z województwa lubuskiego.
W projekcie przewidziano także działania informacyjno-promocyjne i edukacyjne, tj.:
- Promocja projektu – realizacja działań informacyjno-promocyjnych bezpośrednio związanych z projektem w postaci tablic informacyjnych i pamiątkowych, tabliczek, naklejek, ogłoszenia w prasie o zasięgu lokalnym/regionalnym oraz utworzenie strony internetowej projektu.
- Kampania informacyjno-edukacyjna – realizacja działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie wiedzy o zmianach klimatu i ochrony zasobów wodnych poprzez spotkania z lokalną społecznością, publikacje materiałów w wersji elektronicznej na stronie internetowej, w tym materiały do pobrania oraz publikacje on-line, artykuły w prasie o zasięgu lokalnym/regionalnym, kampanie w szkołach, przedszkolach realizowane przez strażaków OSP.
Grupy docelowe
Ze względu na rodzaj prognozowanych korzyści odbiorców projektu podzielono na:
- Mieszkańców Województwa Lubuskiego w tym Mieszkańców Gmin, na terenie których realizowane będzie przedsięwzięcie,
- Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Lubuskiego,
- Władze Gmin, na których obszarze realizowane będzie przedsięwzięcie,
- Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Lubuskiego,
- Turyści, podróżni odwiedzający Województwo Lubuskie;
- Podmioty gospodarcze.
Mieszkańcy Województwa Lubuskiego, w tym Mieszkańcy Gmin, w których realizowany będzie projekt – projekt realizowany będzie w 25 gminach na terenie Województwa Lubuskiego. Realizacja projektu przyniesie mieszkańcom obszarów realizacji przedsięwzięcia znaczną poprawę bezpieczeństwa przeciwpożarowego, drogowego i przeciwdziałania skutkom katastrof. Objęcie projektem 25 gmin umiejscowionych we wszystkich powiatach ziemskich, dowodzi iż obszar objęty projektem obejmuje teren całego województwa, co świadczy o kompleksowości rozwiązania.
Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Lubuskiego – ZOSP RP zrzesza ochotnicze straże pożarne w celu reprezentowania ich interesów w zakresie ich działalności statutowej.
Dla ZOSPRP WL – wnioskodawcy projektu jego powodzenie jest niezbędne dla realizacji zadań statutowych, których wykonywanie obecnie, w warunkach niedoborów jakościowych i ilościowych sprzętu, jest utrudnione. Do zadań Wojewódzkiego Oddziału ZOSP należy między innymi pozyskiwanie środków finansowych na działalność poszczególnych jednostek OSP na terenie województwa. Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców województwa, w tym bezpieczeństwa przeciwpożarowego, bezpieczeństwa na drogach oraz polepszenia sytuacji sprzętowej OSP.
Cele projektu
Celem realizacji projektu (na poziomie rezultatu) jest wsparcie jednostek OSP w województwie lubuskim w zakresie rozwijania systemu ratownictwa dotyczącego zagrożeń nadzwyczajnych poprzez doposażenie w sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii chemiczno-ekologicznych, a przedmiotem projektu jest zakup 25 specjalistycznych samochodów dla Ochotniczych Straży Pożarnych służących działań o charakterze ratowniczym, podejmowanych w sytuacjach zagrożeń życia, zdrowia, mienia lub środowiska.
Realizacja niniejszego projektu jest zgodna z SzOOP Programu FEWL 21-27 w zakresie realizacji działania FELB.02.06 Adaptacja do zmian klimatu i celu szczegółowego (EFRR/FS.CP2.IV) Wspieranie przystosowania się do zmiany klimatu i zapobiegania ryzyku związanemu z klęskami żywiołowymi i katastrofami, a także odporności, z uwzględnieniem podejścia ekosystemowego.
Zgodnie z zapisami SzOPP programu FEWL 21-27 interwencją w ramach programu objęte zostaną przedsięwzięcia mające na celu wyposażenie służb prowadzących akcje ratownicze w specjalistyczny sprzęt ratowniczy oraz sprzęt do usuwania skutków zjawisk katastrofalnych, co wpłynie na zwiększenie możliwości odpowiedniego reagowania na skutki niekorzystnych zjawisk pogodowych.
Jako główne działania planowane do realizacji w ramach niniejszego celu wskazano m.in.:
- Rozwijanie systemów ratownictwa (zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii chemiczno-ekologicznych). Projekty OSP i w uzasadnionych przypadkach Państwowej Straży Pożarnej oraz projekty jednostek innych niż zakres jednostek ochrony przeciwpożarowej, np. działających w obszarze ratownictwa wodnego.
Tak zdefiniowane działania mogą być realizowane w Typie V: Rozwijanie systemów prognozowania i ostrzegania środowiskowego oraz ratownictwa polegającym na realizacji projektów polegających na:
- Rozwijaniu systemów ratownictwa (zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii chemiczno-ekologicznych).
Interwencją będzie zakup specjalistycznego sprzętu oraz wyposażenia niezbędnego do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych (tj. porywiste wiatry, gwałtowne burze, ulewne deszcze) lub awarii chemiczno–ekologicznych.
Efekty realizacji projektu
W wyniku realizacji projektu osiągnięte zostaną następujące korzyści:
- podniesienie potencjału i efektywności akcji ratowniczych w jednostkach OSP województwa lubuskiego;
- stworzenie mobilnych i dobrze dosprzętowionych jednostek OSP na terenie regionu;
- objęcie zwiększoną ochroną cennych przyrodniczo i kulturowo zasobów regionu;
- złagodzenie skutków zmian klimatycznych i pogodowych w regionie;
- stworzenie systemu szybkiego reagowania niezbędnego dla ciągłej analizy stanu środowiska oraz możliwości wystąpienia zagrożeń.
Realizacja projektu w sposób pośredni wpłynie ponadto na:
- poprawę stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego, przeciwpowodziowego oraz przeciw innym katastrofom – nowe samochody będą łatwiejsze w eksploatacji i bardziej niezawodne co przyczyni się do zwiększenia zabezpieczenia terenów chronionych prze daną jednostkę OSP;
- zmniejszenie śmiertelności ofiar katastrof drogowych – posiadanie specjalistycznych pojazdów do ratownictwa drogowego spowoduje, że zespoły, które podejmują akcję będą w stanie zapewnić należytą pomoc przedmedyczną poszkodowanym, do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego;
- większą skuteczność działań w zakresie ratownictwa samochodów elektrycznych - zespoły podejmujące działania w zakresie ratownictwa mające odpowiednio wyposażone pojazdy będą w stanie skutecznie przeprowadzić akcje;
- większą skuteczność działań w zakresie ratownictwa przeciwpożarowego instalacji fotowoltaicznych - zespoły podejmujące działania w zakresie ratownictwa mające odpowiednio wyposażone pojazdy będą w stanie skutecznie przeprowadzić akcje;
- zmniejszenie emisji spalin do środowiska – nowe samochody wyposażone będą w katalizatory spalin, redukujące emisję toksycznych substancji do atmosfery co przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenie środowiska;
- zmniejszenie kosztów użytkowania pojazdów – zmniejszenie zużycie paliwa oraz większa niezawodność pojazdów sprawi, że koszty użytkowania ulegną zmniejszeniu;
- usprawnienie prewencyjnej ochrony przeciwpożarowej i przed katastrofami w celu ograniczenia szkodliwych skutków dla środowiska, jak również strat gospodarki narodowej w regionach granicznych – specjalistyczne samochody wyposażone w nowoczesny, specjalistyczny sprzęt będą stanowiły bazę szkoleniową i będą wykorzystywane w prowadzonych działaniach prewencyjnych połączonych z edukacją ekologiczną wśród społeczeństwa.
Wartość projektu
- Całkowita wartość projektu – 29 965 483,37 PLN
- Dofinansowanie ze środków UE – 21 458 282,52 PLN